MANDARINE iz Neretve

KO SE TI ZDI, DA JE POT DO NERETVE V TEH ČASIH NEMOGOČA



Tadej je mislim da vsem znan po drastičnih odločitvah, po potezah, ki jih vedno spelje zadnji trenutek. In takšen je bil tudi njegov ponedeljkov odhod v dolino reke Neretve.
Ko se v uri odločiš, da greš na 6 ur dolgo pot samo za to, da domov pripelješ res sveže mandarine.
 
In jih imamo, iz drevesa v naših gajbicah v manj kot enem dnevu. Pa ne samo danes, celotno sezono bo tako, saj smo uredili svojo direktno dostavo iz Neretve.
Zaradi tega vam lahko tudi ponudimo takšno ceno.

No pa da malo bolj podrobno pogledamo mandarino in njeno zgodovino.

Na celotnem področju Neretve raste več kot milijon sadik mandarin. A si predstavljate, vsak slovenec bi lahko imel svoji dve sadiki. Prav mandarine so postale zaščitni znak doline Neretve in glavni vir zaslužka njenih prebivalcev, v te kraje pa so prišle v prvi polovici 20. stoletja. Natančneje, sadike mandarin sorte unshiu so pripotovale leta 1933 iz daljne Japonske kot darilo japonskega konzula, ki je trgoval s tedanjo Kraljevino Jugoslavijo in sčasoma so zaradi svoje rodovitnosti v celoti zamenjale vinsko trto, ki se je do takrat vzgajala na tem področju.

Mandarina (Citrus reticulata) je sadež drevesa, hkrati pa tudi samo drevo. Ob citronki (Citrus medica) in pomelu (Citrus maxima ali C. grandis) je ena izmed treh izvornih vrst rodu Citrus. Splošno sprejeta je teorija, da so vsi ostali citrusi zgolj hibridi, ki so jih v dolgih stoletjih razvili iz teh treh vrst. Mandarina je med njimi hitro postala najbolj znana in prepoznana, saj je izmed vseh treh edina sladkega okusa.
Izvorna mandarina je doma na Japonskem in Kitajskem, v Sredozemlje pa je iz Indonezije in Indije prišla zgodnejša vrsta. Danes obstaja na desetine vrst mandarine, ki pa so le sorte, ki jih je s pomočjo selekcije in drugih metod razvil človek.

Mandarina je precej velik grm, visok približno 2 m, čeprav obstajajo tudi vrste, ki dosežejo višino 4 m. Listi so drobni in zelo dišeči. Sadeži so pri peclju nekoliko sploščeni, z vej pa jih je zelo enostavno pobrati. Lupina je tanka in dišeča. Olupljen sadež je razdeljen na bledo oranžne ter zelo sočne in sladke dele, ki jih je drug od drugega zelo lahko ločiti. Odraslo drevo obrodi od 400 do 600 sadežev.
Danes se povsod po svetu uporablja ali vsaj pozna izraz mandarina, a sam izvor tega imena je zelo zanimiv. Ko se je leta 1828 to sadje prvič pojavilo v Sredozemlju, so ga začeli tako imenovati zaradi njegovega kitajskega porekla. Bilo je namreč splošno znano, da so bili mandarini kitajski veljaki, zato naj bi nosili isto ime ti novi kitajski sadeži plemenite vrste in sorazmerno blede barve. Ime, ki je bilo sprva skoraj v posmeh, se je oprijelo z veliko lahkoto.



In zakaj so mandarine, ki jih prodajamo mi boljše od tistih iz velikih trgovskih centrov?

Ko poslušaš zgodbe domačinov se šele dodobra zaveš kaj smo jedli in prodajali kar nekaj časa.
Veliki pridelovalci mandarine obirajo zelene, ker kupec od njih takšne zahteva.
Nato mandarine v zorilnih komorah zaplinijo z zorilnim plinom, ki za nas načeloma ni škodljiv, definitivno pa sadju ne da takšnega okusa, kot mu ga dajo sončni žarki.

Mandarine, ki so obrane direktno z drevesa nimajo tako lepe enakomerne barve kot tiste iz zorilnice imajo pa bistveno bolj poln in sočen okus.

Mandarine lahko naročiš s čisto enostavnim klikom tukaj.


Po novem pa lahko vonj doline reke Neretve začutiš z gajbico OKUSI NERETVE.

Okusi neretve, mandarine, klementine, limone, grenivke